Kodlama Bilgisayarı

İngiltere’nin Dünyaca ünlü haber kanalı BBC ve çeşitli iştirakler tarafından başlatılan bir sosyal sorumluluk projesi olan “Kodlama Bilgisayarı Microbit” ile dijital yaratıcılığa ilham vermek amaçlanmış ve bu amaçla 2016 yılında 7 yaş grubundaki çocuklara ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Günümüzde çocuklarda olması gereken en önemli becerilerden birisi olan kodlama becerisini kazandırmayı amaçlayan proje gerçekten önemli bir görev üstleniyor. Ülkemizde de bu tip bir geliştirme kartı ve kodlama platformu Tübitak tarafından geliştirilebilir ve okullarda öğrencilere dağıtılarak bir kodlama seferberliği başlatılabilir diye düşünüyorum.

Mikrobitin temel özellikleri

• 25 kırmızı LED , mesajları aktarabilir ve dijital hikayeler icat eder.

• Basıldığında iki programlanabilir düğme etkinleşir. Microbit oyun denetleyicisi olarak kullanın. Şarkıları bir çalma listesinde duraklatın veya atlayın.

• Hareket algılayabilen ve hareket halindeyken diğer cihazlarla iletişim kurabilen yerleşik hareket dedektörü veya “ivmeölçer”. Öne çıkan eylemler sallanma, eğim ve serbest düşüşü içerir. Mikro: biti bir ruh seviyesine çevirin. Bir şey taşındığında aydınlatın. Harekete geçirici oyunlar için kullanın.

 

İngiltere’nin Dünyaca ünlü haber kanalı BBC ve çeşitli iştirakler tarafından başlatılan bir sosyal sorumluluk projesi olan “Kodlama Bilgisayarı Microbit” ile dijital yaratıcılığa ilham vermek amaçlanmış ve bu amaçla 2016 yılında 7 yaş grubundaki çocuklara ücretsiz olarak dağıtılmıştır. Günümüzde çocuklarda olması gereken en önemli becerilerden birisi olan kodlama becerisini kazandırmayı amaçlayan proje gerçekten önemli bir görev üstleniyor. […]
Kaynak: http://egitimteknoloji.net/2017/03/kodlama-bilgisayari/

Reklamlar